MÁTE DOTAZ? +420 596 412 006

Otázky a odpovědi

Achesa.cz \ Otázky a odpovědi

Proč jsou polarizační sluneční brýle lepší než obyčejné?

Výhoda polarizačních brýli je, že odfiltrují odražené světlo od horizontálních ploch, např. od rozpálené cesty, vodních ploch apod. Jsou proto doporučovány pro:

 • řidiče (brání oslnění odraženým světlem)
 • rybáře (nezkreslují pohled pod vodní hladinu)
Je možné si pořídit dioptrické sluneční brýle?

Ano, je možné toho docílit zabarvením dioptrických čoček. Barevné úpravy jsou nanášeny v několika intenzitách a odstínech v závislosti na požadavcích zákazníků a předpokládanému použití brýlí. V případě zabarvení na intenzitu 50-85% lze pak takové brýle použít jako sluneční dioptrické brýle.

Jsou ještě vyráběny brýlové čočky, které se zabarvují na slunci?

Ano, jsou to čočky fototropní. Jsou vyráběny jak ve skleněném, tak plastovém provedení. Obecně platí, že skleněné čočky se zabarvují méně (minimální zabarvení je kolem 15%, maximální kolem 60%), plastové se zabarvují více. Nejnovější generace plastových fototropních čoček Transitions VIII pak má minimální zabarvení kolem 8%, maximální kolem 85%. Více informací o čočkách Transitions lze získat na https://www.transitions.com
Je možné si zvolit, zda se čočky budou barvit do hněda nebo do šeda. Vybrané typy plastových čoček se pak můžou barvit také do různých odstínů (do modra, zelena, oranžova apod.).
Všechny tyto čočky reagují na UV záření, proto se nezabarvují v automobilu (UV záření pohlcují skla automobilu). Pokud požadujete brýlové čočky, které se budou zabarvovat také v autě, je třeba zvolit mezi čočkami Transitions XTRActive nebo Drivewear.

Zabarvují se některé čočky také v autě?

Ano, existují dva typy brýlových čoček, které lze použít:

 • Transitions XTRActive - jedná se o univerzální zabarvovací brýlové čočky, které reagují nejenom na UV záření, ale také na viditelné světlo, což způsobuje, že se zabarvují i v autě do cca 50%. Jejich výhodou je také to, že na slunečním světle se barví na nejvyšší intenzitu ze všech zabarvovacích brýlových čoček. Nevýhodou je naopak vyšší zbytkové zabarvení v odbarveném stavu (cca 15%), takže nejsou tak čiré jako klasické zabarvovací čočky Transitions.
 • DriveWear - tyto čočky vznikly kombinací polarizačních čoček a čoček samozabarvovacích. V základním stavu má zabarvení kolem 60% (vzhledem k použité polarizaci) a žlutozelenou barvu. Při reakci na viditelné světlo (za oknem automobilu) má zabarvení asi 75% a barvu měděnou. Při pohybu ve venkovním prostředí reaguje také na UV záření, má zabarvení asi 90% a barvu hnědou. Více informací lze získat na https://www.drivewearlens.com.
Co je to antireflex (antireflexní vrstva) a proč bych si ji měl pořídit?

Tuto povrchovou úpravu lze nanášet na všechny druhy brýlových čoček. Čocka bez antireflexní vrstvy má propustnost pro světlo méně než 93% a antireflex zvyšuje propustnost čočky až na 99%, což má za následek:

 • odstranění odrazů a odlesků na přední i zadní ploše čočky
 • zvýšení estetického vzhledu brýlí
 • zvýšení ostrosti a kvality vidění
 • snižení únavy očí

Antireflexní úprava je doporučována především:

 • řidičům při jízdě za šera a v noci (proti oslnění protijedoucími vozidly)
 • pro osoby pracující často na počítači a v místnosti se zářivkami (pro snížení únavy očí)
Co je superhydrofobní (oleofobní) vrstva a jaké jsou její výhody?

Někteří nositelé brýlí si stěžují, že musí vyvinout velké úsilí k vyčištění brýlových čoček s antireflexní vrstvou. Řešením je superhydrofobní vrstva, která je při výrobě nanášena na antireflexní vrstvu. Superhydrofobní vrstva způsobuje, že je brýlová čočka víc hladká, má větší úhel smáčenlivosti, takže na ní méně ulpívají nečistoty a jednodušeji ji tak lze vyčistit a tím se také zmenšuje riziko poškrábaní brýlové čočky.

Je možné si pořídit plastové brýlové čočky s co největší odolností proti poškrábání?

Ano, je možné si pořídit plastové brýlové čočky s prémiovými antireflexními vrstvami, které mají zvýšenou odolnost proti poškrábání. Tvrdost těchto vrstev se blíží tvrdosti skleněných čoček. Příkladem takových vrstev je například antireflexní úprava HVLL značky HOYA nebo Duravision Platinum UV značky Zeiss. Součástí těchto vrstev je vždy superhydrofobní vrstva usnadňující číštění.

K čemu slouží tvrzení brýlových čoček?

U minerálních (skleněných) čoček slouží tvrzení pro zvýšení odolnosti těchto čoček proti rozbití, neznamená to však, že by tvrzená minerální čočka byla nerozbitná. U minerálních čoček nelze tvrzení kombinovat s antireflexní úpravou. U plastových (a také polykarbonátových a trivexových čoček) je tvrzení doporučováno jako standartní povrchová úprava ke zvýšení odolnosti povrchu čočky proti poškrábání, protože tvrdost plastu je menší nežli materiálu u čoček minerálních. Pokud je na plastové (polykarbonátové, trivexové) čočky nanášena antireflexní vrstva, pak je tvrzení součástí antireflexní vrstvy. Pokud požadujete plastové brýlové čočky s co nejvyšší odolností proti poškrábání, pak je vhodné zvolit prémiovou antireflexní vrstvu.

Lze brýlové čočky doplnit UV filtrem?

Ano, ale UV filtr lze nanést pouze na plastové čočky. Poskytuje 100% ochranu zraku před UVA a UVB zářením do 400nm. Některé brýlové čočky (plastové vysokoindexní, polykarbonátové a trivexové) již stardardně UV filtr obsahují díky použitému materiálu na jejich výrobu.

Je v současnosti dostupná úprava na ochranu zraku při práci na počítači a jiných elektronických přístrojích?

Při použití elektronických přístrojů jsme ve stále větší míře vystaveni zdrojům umělého světla, ve kterém převažuje vysokofrekvenční viditelné světlo (známé také jako modré světlo) o vlnové délce 380-500nm. To způsobuje mezi jinými bolesti hlavy, podráždění očí nebo snížení pozornosti. Při dlouhodobém působení přispívá ke kataraktě a k makulární degeneraci. Proto známé firmy vyvinuly novou povrchovou úpravu, která filtruje modré světlo a předchází tak možným problémům. Příkladem je úprava BlueControl od firmy HOYA nebo BlueProtect od firmy Zeiss.

Jaké jsou výhody plastových čoček oproti skleněným?

Hlavní výhodou je jejich váha (která je asi poloviční), což se projevuje hlavně u vyšších dioptrií. Další výhodou je jejich vyšší odolnost proti rozbití. Plastové čočky jsou ale náchylnější k poškrábání (protože plast je měkčí než sklo), proto se u nich používá tvrzení. Při požadavku na co nejvyšší odolnost proti poškrábání je pak vhodné zvolit některou z prémiových antireflexních vrstev.

Existují nějaké čočky vhodné do vrtaných (bezrámkových) obrub?

Ano, jsou to čočky vyrobené ze speciálního materiálu trivex, který nemá vnitřní pnutí a je proto velice doporučován do vrtaných brýlí. U čoček z tohoto materiálu obvykle dodavatelé dávají záruku proti prasknutí čoček (někteří v délce trvání 1 rok, někteří i doživotní). Cena takovéto čočky je ale vyšší než u obyčejných čoček a pohybuje se od 550 Kč/kus (včetně antireflexní vrstvy).

Co jsou to vysokoindexní (ztenčené) čočky a k čemu se používají?

Jsou to čočky, které mají zvýšený index lomu, tzn. že při stejné dioptrické hodnotě jsou tenčí než obyčejné čočky se základním indexem lomu. Používají se při vyšších dioptrických hodnotách pro dosažení estetické tloušťky čočky. Je vhodné je doplnit antireflexní vrstvou.
Orientační tabulka pro volbu indexu lomu:

 • index 1,56: 2-4 dioptrie
 • index 1,60: 3-6 dioptrií
 • index 1,67: 4-8 dioptrií
 • index 1,74: nad 6 dioptrií
Existují brýlové čočky, které můžu používat zároveň na dálku i na čtení?
Ano, lze použít čočky bifokální, multifokální, popřípadě kancelářské:
 • bifokální - je to jednoohnisková čočka na dálku, která je doplněna segmentem na čtení. Její nevýhodou je, že s s ní vidíme na dálku (na vzdálenost 2 metry a dále) a na čtecí vzdálenost (30-50 cm), ale např. při pohledu na počítač na vzdálenost 1 metru ji použít nelze.
 • multifokální (progresivní) - je to čočka, kterou lze použít na všechny vzdálenosti. V horní části je vybroušena dioptrie na dálku, v dolní části je dioptrie na čtení, mezi nimi je plynulý přechod.
 • kancelářské (degresívní) - byly vytvořeny na základě multifokální čočky, chybí však u ní dioptrie na dálku (nelze ji tedy použít např. při řízení vozidla). Je ideální při použití v kanceláři na vzdálenosti do 2-3 metrů.

Změna otevírací doby
02.07.2024

Havířov: o sobotách je prodejna v období prázdnin uzavřena

Orlová:
- pondělí 8.7. - prodejna z provozních důvodů uzavřena
- úterý 9.7. - otevřeno od 12.30 do 17.30
- od středy 10.7. do pátku 19.7. prodejna z provozních důvodů uzavřena

 

Červenec 2024 - slevy 30-50%
29.06.2024

V červenci pokračují oblíbené slevy 30-50% na všechny brýlové obruby a 30-50% na všechny brýlové čočky (skla) s AR úpravou. Taktéž můžete využít slevu 30% na všechny sluneční brýle.
Akce platí do 31. 7. 2024!
Více info na stránce věnované akcím a slevám.

 

Nové sluneční brýle pro rok 2023
14.02.2023

Ve fotogalerii nyní naleznete ukázku nových slunečních brýlí pro letošní sezónu.

 

Obruby MaxMara a MAX&Co.
15.03.2022

Nově jsme do naší nabídky zařadili také obruby značky MaxMara a MAX&Co. Fotografie těchto obrub naleznete ve fotogalerii.

 

Optika Achesa

Ing. Stanislav Michalec, DiS.
Dlouhá 1225/44 (OD Permon)
736 01 Havířov
tel.: 596 412 006
 
Další provozovna:
Polní 600, 735 14 Orlová-Lutyně, tel.: 555 444 944
E-mail: optika@achesa.cz

Fanděte nám

-->

Copyright © 2007 - 2016 Optika Achesa Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek